V době, kdy kostel sv. Václava na Zderaze byl klášterním kostelem Bosých Augustiniánů, byly v kostele varhany dvoje (malé chórové z roku 1684 od Johanna Hainricha Mundta (1632-1691) a velké z roku 1690 od varhanáře Petra Dotteho (?-1696?). Po zrušení kláštera v roce 1785 byly velké varhany přestěhovány do kostela sv. Maří Magdalény v Benátkách nad Jizerou a malé do kostela sv. Maří Magdaleny ve Chlumíně.

Později, když kostel fungoval jako modlitební a bohoslužebný prostor Svatováclavské trestnice, stály zde varhany z dílny c.k. dvorního varhanáře Josefa Gartnera (1796-1863). Po zrušení trestnice a zboření celého vězeňského komplexu v roce 1895 zůstal kostel stát a hledalo se uplatnění této mimořádné historické stavby. Kostel byl zakoupen, rekonstruován a upraven nově vzniklou Církví československou husitskou, v září 1929 slavnostně otevřen a v roce 1932 kolaudován.

Byly pořízeny nové varhany od firmy Jan Tuček – Kutná Hora. „Varhany jsou velmi zdařilým příkladem reformovaného postromantického nástroje. Po technické i zvukové stránce výstižně ukazují estetiku meziválečného varhanářství.“ „Nástroj má promyšlenou dispozici, která ve výsledku zapůsobí jako větší nástroj, než ve skutečnosti je.“ „Ve své komplexnosti a míře dochované autenticity se s přihlédnutím k umělecké kvalitě tento nástroj řadí k nejlepšímu z tehdejšího českého varhanářství.“ (Pavel Černý).

Odevzdání bylo uskutečněno 26. prosince 1943. Bohužel v tragický den bombardování Prahy dne 14. února 1945 byly varhany velmi poškozeny. V říjnu 1947 firma Tuček oprav varhan dokončila. Další opravy pak probíhaly v roce 1969, 1987, v roce 1982 byl instalován varhanní ventilátor firmy Laukhuff varhanářským družstvem IGRA. Stav varhan byl po roce 1999 natolik špatný, že varhany musely být průběžně opravovány.

Přes tyto průběžné opravy je třeba přistoupit k zásadní opravě, tak aby varhany plně plnily svou funkci nástroje, který pravidelně doprovází bohoslužby, ale také může být využíván ke koncertním účelům.

Bohužel je nyní tento nástroj v tak špatném stavu, že i samotné doprovázení bohoslužeb je problémem, natož aby byl využíván pro koncerty.

Je to krásný zajímavý hudební nástroj se svojí historií, se svým charakteristickým zvukem, a tak náboženská obec Praha 2 – Nové Město směřuje k restaurování tohoto nástroje v jeho plné funkčnosti a sbírá finance od svých příznivců.

Prosíme všechny, kdo by rádi finančně pomohli o přispění na transparentní účet pro dary na opravu varhan: 2902744227/2010

(s díky za zdroj informací – článek varhaníka a varhanáře Václava Vály z roku 2004, informace organologa Štěpána Svobody – www.varhany.net a Pavla Černého: Záměr na restaurování varhan v chrámu sv. Václava na Zderaze v Praze – Novém Městě, z r. 2022.)

varhany Černý upr 4x3 800