
- Podrobnosti
- Text
- Zobrazení: 32
Starobylý kostel sv. Václava na Zderaze, který v nezměněné podobě stojí na Břežské skále od doby Karla IV., měl v několika etapách instalovány barokní varhany. Když kostel koupila od města Náboženská obec Církve československé husitské (v září 2025 si bude NO připomínat sté výročí svolání) a uvedla kostel do provozu v září 1929, byl kostel bez hudebního nástroje.
O stavbě nových varhan se uvažovalo na začátku 30. let 20. století, kdy dodal rozpočet varhanář Karel Urban. Nynější varhany vyrobila v r. 1943 firma Jan Tuček z Kutné Hory jako Opus 428. Do provozu byly předány 26. 12. 1943. Při bombardování Prahy spojeneckými vojsky 14. února 1945 byly varhany silně poškozeny. V říjnu r. 1947 firma Jan Tuček opravy náletem poškozeného nástroje dokončila. Další opravy proběhly v letech 1969 a 1987. V roce 1982 byl instalován varhanní ventilátor firmy Laukhuff varhanářským družstvem IGRA. V r. 1994 je dokumentována oprava praskliny měchu Vítem Češpírem. V r. 1999 byl technický stav nástroje již natolik vážný, že bylo po dohodě s radou starších přikročeno po průzkumu k průběžným opravám, které probíhají v letních měsících od roku 2001 doposud. (Ze záměru na opravu varhan dle Pavla Černého.)
- Podrobnosti
- Text
- Zobrazení: 289
V době, kdy kostel sv. Václava na Zderaze byl klášterním kostelem Bosých Augustiniánů, byly v kostele varhany dvoje (malé chórové z roku 1684 od Johanna Hainricha Mundta (1632-1691) a velké z roku 1690 od varhanáře Petra Dotteho (?-1696?). Po zrušení kláštera v roce 1785 byly velké varhany přestěhovány do kostela sv. Maří Magdalény v Benátkách nad Jizerou a malé do kostela sv. Maří Magdaleny ve Chlumíně.
Později, když kostel fungoval jako modlitební a bohoslužebný prostor Svatováclavské trestnice, stály zde varhany z dílny c.k. dvorního varhanáře Josefa Gartnera (1796-1863). Po zrušení trestnice a zboření celého vězeňského komplexu v roce 1895 zůstal kostel stát a hledalo se uplatnění této mimořádné historické stavby. Kostel byl zakoupen, rekonstruován a upraven nově vzniklou Církví československou husitskou, v září 1929 slavnostně otevřen a v roce 1932 kolaudován.
Byly pořízeny nové varhany od firmy Jan Tuček – Kutná Hora. „Varhany jsou velmi zdařilým příkladem reformovaného postromantického nástroje. Po technické i zvukové stránce výstižně ukazují estetiku meziválečného varhanářství.“ „Nástroj má promyšlenou dispozici, která ve výsledku zapůsobí jako větší nástroj, než ve skutečnosti je.“ „Ve své komplexnosti a míře dochované autenticity se s přihlédnutím k umělecké kvalitě tento nástroj řadí k nejlepšímu z tehdejšího českého varhanářství.“ (Pavel Černý).
Odevzdání bylo uskutečněno 26. prosince 1943. Bohužel v tragický den bombardování Prahy dne 14. února 1945 byly varhany velmi poškozeny. V říjnu 1947 firma Tuček oprav varhan dokončila. Další opravy pak probíhaly v roce 1969, 1987, v roce 1982 byl instalován varhanní ventilátor firmy Laukhuff varhanářským družstvem IGRA. Stav varhan byl po roce 1999 natolik špatný, že varhany musely být průběžně opravovány.
Přes tyto průběžné opravy je třeba přistoupit k zásadní opravě, tak aby varhany plně plnily svou funkci nástroje, který pravidelně doprovází bohoslužby, ale také může být využíván ke koncertním účelům.
Bohužel je nyní tento nástroj v tak špatném stavu, že i samotné doprovázení bohoslužeb je problémem, natož aby byl využíván pro koncerty.
Je to krásný zajímavý hudební nástroj se svojí historií, se svým charakteristickým zvukem, a tak náboženská obec Praha 2 – Nové Město směřuje k restaurování tohoto nástroje v jeho plné funkčnosti a sbírá finance od svých příznivců.
Prosíme všechny, kdo by rádi finančně pomohli o přispění na transparentní účet pro dary na opravu varhan: 2902744227/2010
(s díky za zdroj informací – článek varhaníka a varhanáře Václava Vály z roku 2004, informace organologa Štěpána Svobody – www.varhany.net a Pavla Černého: Záměr na restaurování varhan v chrámu sv. Václava na Zderaze v Praze – Novém Městě, z r. 2022.)
- Podrobnosti
- Text
- Zobrazení: 1439
Saint Wenceslas Church at Zderaz (Czech: Kostel svatého Václava na Zderaze) is a Gothic single-nave church in Prague – New Town. It is located at the crossroad of Resslova Street and Dittrichova Street.
The Czechoslovak Hussite Church (Czech: Církev československá husitská, CČSH; Slovak: Cirkev československá husitská) is a Christian church that separated from the Catholic Church after World War I in former Czechoslovakia.
- Podrobnosti
- Text
- Zobrazení: 1220
Oprávněni zastupovat provozovatele:
Vydavatel: Náboženská obec Církve československé husitské Praha 2 - Nové Město, Resslova Resslova 2135/6, 120 00 Praha 2 - Nové Město
Redakce: Tomáš Novák
Kontakt pro vkládání článků:
Kontakt na technického provozovatele: OpenSys s.r.o.